MULTİMEDYA (KUM)  FİLTRASYON SİSTEMLERİ

Düşük ve orta kapasitedeki debiler için uygun bir filtre grubudur.

Genellikle bulanıklığın, askıda katı maddelerin ve ağır metallere ait düşük konsantrasyonların (örneğin Demir ve Manganez) giderilmesi için kullanılan çok katmanlı filtrelerdir. 20 m seviyesinde bütün partikülleri filtre eder.

Sistemde 1 adet FRP malzemeden filtre tankı, tank içerisine yerleştirilmiş kademeli kuartz kum, antrasit mineralleri ile tank üzerine monte edilen otomatik kontrol valfi bulunmaktadır.

Ham su filtreden süzüldükçe bulanıklık ve tortular filtre yatağında birikir ve filtre katmanlarının temizlenmesi gerekir. Bu temizleme işlemine geri yıkama denir.

Servis ve geri yıkama aşamaları hidrolik piston vana içeren otomatik kontrol valfi  ile zaman veya debi kontrollü olarak otomatik yapılmaktadır.

YÜZEY BORULAMALI SİSTEMLER

Yüzey Borulamalı Multi Media Filtreler, 20 m3 /saat ve üzeri kapasitelerde, suyun Askıda Katı Madde (AKM) oranını düşürmek, bulanıklığı gidermek ve 5-20 mikrona kadar filtre edilebilen tüm partiküllerin sudan ayrıştırılması amacıyla kullanılmaktadır.

Yüzey borulamalı sistemlerde servis ve geri yıkama işlemleri, tank yüzeyindeki pnömatik veya elektrik kontrollü vanalar ve bu vanaların bağlı olduğu kontrol panosu tarafından otomatik olarak gerçekleşmektedir.

Tank malzemesi isteğer ve koşullara bağlı olarak FRP, epoksi boyalı karbon çelik veya paslanmaz çelik malzemeden imal edilebilmektedir.

Sistemin otomatik kontrolü standart sistemlerde zaman kontrollü olup, opsiyonel olarak debi kontrollü, bulanıklık ölçer kontrollü veya fark basınç kontrollü olarak da temin edilebilmektedir.

İki  ya da daha fazla ünitenin dönüşümlü veya eş zamanlı çalışması için sisteme özel parçalar monte edilebilir. Böylece ünitelerden biri ters yıkamada iken diğeri devrede olacak ve sürekli bir servis sağlanacaktır.

Standart ürün aralığına ilaveten, AKRA SU ARITMA daha yüksek debiler için özel arıtma tesislerini  de temin edebilir. Özel uygulamalar için konteynerlerde ya da kızaklarda  kurulmuş tesisler DIN, ASME, RINA v.s. normlarına uygundur.