İçme suyu olarak kullanılması düşünülen sularda demir ve manganez muhtevaları düşük olmalıdır. Demir bilhassa yeraltı sularında Fe++ olarak bulunur. Fe++ oksijenle temas ederse sarı – kırmızı bir bileşik olan demirhidroksit halinde çökelir. Bu sebeple suyun tadı ve rengi değişir.      

Suda bulunan demir, borularda demir bakterilerinin çoğalmasına ve boruların tıkanmasına, kumaşlarda kırmızı lekeler oluşmasına ve hatta içme suyunda buruk metalik bir tadın ortaya çıkmasına neden olur.

İki değerlikli manganez de demire benzer özellikler gösterir.

Çökebilen demir ve manganez filtrasyon yöntemiyle giderilebilirken çökelmeyen demir ve manganezi gidermek için oksidasyon ve filtrasyon birlikte uygulanmalıdır.

Oksidasyon kimyasalının  sürekli olarak dozlanması ile suyun dezenfeksiyonu sağlanarak mineralde biyolojik büyüme de önlenmiş olur. Ham su kalitesinin uygun olduğu durumlarda oksidasyon hava ile de gerçekleştirilebilir. Bu gibi durumlarda filtre minerali dezenfeksiyonu ters yıkama işlemi sırasında yapılır.

Oksidasyon kimyasalı ile filtrede çökelebilecek forma giren Demir ve Mangan,  filtrasyon ünitesi  içindeki minerallerin miktarları, kimyasal yapıları ve granülometrik özellikleri sayesinde çok yüksek verimde filtrasyon sudan arındırılır.

Filtrasyon sistemi belirli bir çalışma süresinden sonra filtre minerali üzerinde biriken tortulardan dolayı tıkanma noktasına geldiğinde, sistem kendini otomatik olarak geri yıkama işlemine alır. Geri yıkama işlemi yüksek debideki suyun, normal işletmedeki su akış yönünün aksi istikametinde akarak, filtre mineralini yıkaması ve üzerine yerleşmiş tortuyu bulunduğu yerden sökerek ortamdan uzaklaştırmasıdır

Akra Su Arıtma Demir & Mangan filtrasyon sistemleri hamsu kapasitesi, filtrasyon hızı, sudaki demir mangan miktarına  göre size özel projelendirilmektedir.

OTOMATİK KONTROL VALFLİ DEMİR&MANGAN FİLTRASYON  SİSTEMLERİ

Düşük ve orta kapasitedeki debiler için uygun bir filtre grubudur.

Sistemde 1 adet FRP malzemeden filtre tankı, tank içerisine yerleştirilmiş kademeli kuartz kum, Demir & Mangan giderim minerali ile tank üzerine monte edilen otomatik kontrol valfi bulunmaktadır.

Servis ve geri yıkama aşamaları hidrolik piston vana içeren otomatik kontrol valfi  ile zaman veya debi kontrollü olarak otomatik yapılmaktadır. Dijital kontrol sayesinde cihazın çalışma süresi, servis ve ters yıkama bilgileri cihaz üzerinde izlenebilmektedir.

YÜZEY BORULAMALI SİSTEMLER

Yüzey Borulamalı Demir & Mangan Filtreleri, 20 m3 /saat ve üzeri kapasiteler için kullanılmaktadır.

Yüzey borulamalı sistemlerde servis ve geri yıkama işlemleri, tank yüzeyindeki pnömatik veya elektrik kontrollü vanalar ve bu vanaların bağlı olduğu kontrol panosu tarafından otomatik olarak gerçekleşmektedir.

Tank malzemesi isteğe ve koşullara bağlı olarak FRP, epoksi boyalı karbon çelik veya paslanmaz çelik malzemeden imal edilebilmektedir.

Sistemin otomatik kontrolü standart sistemlerde zaman kontrollü olup, opsiyonel olarak debi kontrollü, bulanıklık ölçer kontrollü veya fark basınç kontrollü olarak da temin edilebilmektedir.

İki  ya da daha fazla ünitenin dönüşümlü veya eş zamanlı çalışması için sisteme özel parçalar monte edilebilir. Böylece ünitelerden biri ters yıkamada iken diğeri devrede olacak ve sürekli bir servis sağlanacaktır.

Standart ürün aralığına ilaveten, AKRA SU ARITMA daha yüksek debiler için özel arıtma tesislerini  de temin edebilir. Özel uygulamalar için konteynerlerde ya da kızaklarda  kurulmuş tesisler DIN, ASME, RINA v.s. normlarına uygundur.

FRP TANKLI YÜZEY BORULAMALI DEMİR&MANGAN FİLTRESİ

KARBON ÇELİK TANKLI YÜZEY BORULAMALI DEMİR&MANGAN FİLTRESİ

Ham Sudaki Demir Giderimi İçin Önerilen Filtrasyon Hızları

0,3ppm – 1ppm : 15 – 20 m/h

1 ppm – 5 ppm : 0 – 15 m/h

5 ppm – 10 ppm : 10 m/h

10 ppm – 15 ppm : 7 – 9 m/h > 15ppm : 5 – 7 m/h

Su 5 NTU bulanıklığın altında ve pH normal olan 6,8-7,2 aralığına yakın olmalıdır.

Ham Sudaki Mangan Giderimi İçin Önerilen Filtrasyon Hızları

0.5 ppm – 1 ppm : 8 – 10 m/h

1 ppm – 2 ppm : 5 – 7 m/h

pH ≥ 8 olmalıdır

Ham Sudaki Demir ve Mangan Giderimi İçin Önerilen Filtrasyon Hızları

Demir 2 ppm – Mangan 1 ppm : 8 – 9 m/h  (pH 7,5-8,0)

Demir > 2 ppm – Mangan 1 ppm : 7- 8 m/h  (pH 7,5-8,0)

Demir 2 ppm – Mangan >1 ppm : 5- 7 m/h  (pH ≥ 8)